風水  Konsultacje Feng Shui

Feng Shui bez magii i zabobonów ®

Podaruj sobie bezpieczną przystań...
Podążaj za swoimi marzeniami...
Zadbaj o pomyślność
swojej firmy...
Ciesz się
harmonią i pięknem
Twojego otoczenia...


wodny smok Czym jest słynny Wodny Smok przynoszący bogactwo i ochronę mieszkańcom jakiejś okolicy czy posiadłości?

Takie pytanie zadają sobie osoby czytające artykuły na temat Feng Shui czy też odwiedzające strony konsultantów Feng Shui.
W niniejszym artykule chciałabym się podzielić moimi doświadczeniami i przestrzec przed pochopnym stosowaniem metod, które w swojej skuteczności mogą dać bogactwo lub zniszczyć życie.

Metody wodne są bardzo skomplikowane i wymagają wielu obliczeń oraz znajomości różnych innych technik a przede wszystkim posiadania doświadczenia. Najprostsza definicja mówi, że Wodny Smok jest wspaniałą i bardzo skuteczną techniką użycia wody w otoczeniu, w celu osiągnięcia określonego skutku.
Woda ta może występować w różnych postaciach. Może to być oczko wodne z kaskadą wody, fontanna, ciek wodny a nawet cały skomplikowany system "rzeczek" i zbiorników. Nie jest to jednak takie proste w wykonaniu.

Techniki Wodnego Smoka wymagają zastosowania wielu dodatkowych metod, które razem mają dać spójny i konkretny efekt. Najpierw należy sprawdzić czy w danej sytuacji w ogóle można Wodnego Smoka zastosować; niekiedy nie ma takiej możliwości, pomimo pokaźnych rozmiarów działki. W tym celu stosuje się ocenę krajobrazu (Szkoła Formy) oraz układu energii związanych z kierunkami (Szkoła Kompasu).
O ile ocena formy jest w miarę jednolita w szkołach tradycyjnego Feng Shui, to jednak określanie rodzaju energii przychodzących z poszczególnych kierunków może być bardziej złożone.
W zależności od użytej metody wodnej (Wodnego Smoka) stosujemy do tej oceny różne pierścienie na kompasie lub używamy ich w różny sposób. Jeśli się okazuje, że Wodnego Smoka możemy w danym miejscu zastosować, przystępujemy do etapu projektowania jego przebiegu.

Wiele jest metod Wodnego Smoka i można się natknąć na sytuację, że jedna metoda jest sprzeczna z inną. Nie znaczy to, że któraś z nich jest fałszywa. Oznacza to raczej, że wybór metody zależny będzie od sytuacji i od efektu który chcemy osiągnąć.
Wybór konkretnej metody (najbardziej znanych jest około 20-tu i te się najczęściej używa) to bardzo ważny moment, ponieważ metody działają w różny sposób i mogą przynieść różny efekt w zależności od sytuacji i mieszkańców.

Samo umiejscowienie fontanny czy cieku wodnego jest niezwykle ważne. Niektóre metody wodne mogą działać inaczej dla kobiet a inaczej dla mężczyzn. Ważne też są daty urodzenia, ponieważ umiejscowienie odpływu cieku wodnego w kierunku skąd przypływa energia ważna dla któregoś z mieszkańców, może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla tej osoby, z tragediami życiowymi włącznie. Tak więc badamy dokładnie wykresy osobiste mieszkańców (Ba Zi - Cztery Filary Przeznaczenia).

Zasadniczo metody wodne same w sobie wskazują jakiś wycinek kompasu, gdzie można umieścić początek, zbiornik czy też odpływ cieku wodnego. My musimy ten odcinek zawęzić, aby dopasować do sytuacji i osób. Aby zapewnić jak najlepszy skutek, musimy więc zejść na poziom dokładności pojedynczych stopni na kompasie; badamy tu też heksagramy - kilkustopniowe odcinki na kompasie.

Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że musimy również określić kierunek przepływu wody; również i tu możemy uzyskać różne rezultaty, więc trzeba to zrobić bardzo ostrożnie.

Pamiętać też należy, że metody wodne mogą wymagać różnych miejsc pomiaru kierunków; to znaczy że czasem pomiar dokonywany jest z centrum domu (kiedyś nie było problemu zakłóceń pomiaru przez metalowe elementy; obecnie musimy brać te zakłócenia pod uwagę), a czasem z innych miejsc. Niekiedy nawet nakłada się na siebie pomiary pobrane w różnych miejscach.

Następnym etapem jest wybór daty aktywacji Wodnego Smoka; musimy zgrać czas i miejsce i w dodatku dopasować to wszystko do mieszkańców. Według nauczania Mistrza Josepha Yu, bardzo skuteczne jest tu zastosowanie techniki Xuan Kong Da Gua - badania heksagramów. Można powiedzieć że heksagramy (złożone z sześciu linii symbole tych kilkustopniowych odcinków na kompasie) są "wspólnym mianownikiem" tego wszystkiego czym dysponujemy i co chcemy z tym zrobić, jakie cele osiągnąć.

Tak więc wszystkie nasze dane: kierunki, datę aktywacji Wodnego Smoka oraz daty urodzenia mieszkańców - musimy "przetłumaczyć" na heksagramy. Dokonujemy tego przy pomocy techniki Xuan Kong Da Gua, która jest bardzo ważna podczas stosowania Wodnego Smoka.

Jak więc widać, sprawa nie jest prosta i jasne jest że zastosowanie tych metod musi być poprzedzone solidnym nauczaniem i doświadczeniem. Niepokoi mnie fakt, że niektórzy konsultanci oferują wykonanie Wodnego Smoka bez odpowiedniego przygotowania, czasem zaledwie po przeczytaniu jakiejś książki. Trzeba pamiętać, że w książkach zdarzają się błędy lub nawet celowe wypaczenia.

Nawet stosunkowo prosta metoda - Metoda Trzech Shen opisana przez Chang Ping Lina - powinna być dopasowana do wykresu Wędrującej Gwiazdy. Metoda ta - pod warunkiem bardzo dokładnego użycia - zawiera w sobie zabezpieczenia przed groźniejszymi skutkami i dlatego może być przekazana czytelnikom nie będącym konsultantami. Może ona jednak być mniej skuteczna niż reszta metod. Jeśli jednak zastosujemy ją łącznie z wyliczeniem daty aktywacji i dopasujemy ją do mieszkańców i domu przy użyciu Xuan Kong Da Gua - możemy uzyskać potężne i niezwykle skuteczne narzędzie.

(Metoda ta zawarta jest w ebooku, który można zakupić na mojej stronie: tutaj)
Małgorzata Gałkowska-Błądek
Copyright 2011