風水  Konsultacje Feng Shui

Feng Shui bez magii i zabobonów ®

Podaruj sobie bezpieczną przystań...
Podążaj za swoimi marzeniami...
Zadbaj o pomyślność
swojej firmy...
Ciesz się
harmonią i pięknem
Twojego otoczenia...
Artykuł napisany przez Josepha Yu

To wydaje się być kontrowersyjnym tematem. Te dwa sposoby analizy feng shui domu mają odmienne podstawy. Porównywanie ich jest niczym porównywanie jabłek i pomarańczy. Poczytajcie o czym mówi każda z tych metod i sami wybierzcie, która Wam bardziej odpowiada.

Zanim powstanie dom, qi Nieba i qi Ziemi spotykają się na powierzchni ziemi. Budowanie domu oznacza że Człowiek buduje dom na Ziemi pod Niebem. Tworzy się to co nazywamy Niebiańskim Sercem. Zgodnie z kierunkami osadzenia i skierowania domu, możemy stworzyć jego wykres gwiazd. Ten wykres jest niezmienny, chyba że zmienimy Niebiańskie Serce. Robi się to poprzez przebudowę domu, aby w ten sposób przekazać mu nowe życie. To odrębna skomplikowana kwestia.

Koncepcja Nieba, Ziemi i Człowieka oznacza ludzką aktywność (Człowieka) w określonej przestrzeni (Ziemia) i czasie (Niebo). Odnosząc to do domu, jest to narodzenie domu w określonym miejscu i w określonym czasie. Ludzie którzy budowali dom,
są jak jego rodzice. Oni mogą nie mieszkać w tym domu, podobnie jak niektórzy ludzie są wychowywani przez rodziców zastępczych. Adopcja nie zmienia DNA osoby. Dlatego to właśnie data budowy określa Niebiańskie Serce, a nie data wprowadzenia się.

9 Kwadratów

Gdy narysujemy wykres gwiazd domu, ustalony jest wzór energetyczny domu. Dla wygody podajemy go w postaci siatki 3x3.
Na przykład dla domu zbudowanego w Okresie 7, skierowanego na 90 stopni, wykres wygląda następująco:


wykres feng shui Ten wykres nakłada się później na plan domu. Tym sposobem dom jest podzielony na 9 równych części, przy zachowaniu pewnej tolerancji dla fizycznych przeszkód (ścian - przyp. tłumacza).

Teoria leżąca u podstaw tej metody mówi, że dystrybucja qi jest zależna od sposobu w jaki poruszają się gwiazdy na ścieżce Luo Shu, liczone wzrastająco lub malejąco. Ścieżka ta jest znana również jako "linijka mierząca Niebo".
8 Kawałków tortu

Zgodnie z Qing Nang Jing (Klasyka Lazurowej Sakiewki):

"Qi przychodzi z ośmiu kierunków".

Mistrzowie Feng Shui w czasach starożytnych używali luopanu i zaobserwowali różne typy qi przychodzącej z ośmiu kierunków. Oczywiście dla dokładniejszego odczytu oni również musieli badać qi przychodzącą z 24 Gór, 64 Heksagramów a nawet 384 yao!

Całą ideą feng shui jest studiowanie różnych typów qi przychodzącej z różnych kierunków. Tu nie chodzi o badanie typu qi przypisanego do 9 kwadratów ograniczonych wyimaginowanymi liniami. Nie chodzi również o badanie typu qi przypisanego do 8 kawałków tortu ograniczonych wyimaginowanymi liniami. Dlatego to nie jest "tort kontra kwadraty". To jest "qi przychodząca z 8 kierunków kontra qi wypełniająca 9 kwadratów".

W rzeczywistości qi przychodzi do domu ze wszystkich kierunków. Skierowanie jest najbardziej yang i dlatego jest bardziej znaczące. Osadzenie jest najbardziej yin i dlatego jest ono najbardziej przyjmujące. Gdy qi wchodzi, wypełnia dom.
Wyobraź sobie, że woda płynie ze wszystkich kierunków w stronę domu. Ona wejdzie przez okna i drzwi. Będzie się również przesączać przez pory w ścianach. Gdy tylko znajdzie się w środku, porusza się swobodnie i wypełnia wszelkie przejścia
i przestrzenie. Nie jesteś w stanie rozróżnić wody która przypływa różnymi kanałami. Tak więc widzisz jak ważne jest zlokalizowanie drzwi i okien, aby wiedzieć jakie wodne gwiazdy wchodzą do domu i w jaki sposób go wypełniają.

Możesz rozpocząć naukę lecącej gwiazdy od 9 kwadratów, ponieważ ułatwia to zrozumienie. To jest podstawowy poziom.
Na wyższym poziomie musimy szukać wskazówek w ważnych klasykach. Tak więc nie jest to źle czy dobrze, to jest po prostu inny poziom rozumienia.

Wiele ludzi mówi, że starożytni używali 9 pałaców podczas konsultacji feng shui. Czy to prawda?

Starożytne księgi nie zawierają dobrych diagramów. Nawet w książkach wydanych około 100 lat temu, diagramy są bardzo kiepskiej jakości. Zwykle planowi domu towarzyszy wykres lecącej gwiazdy. Wykres jest obrócony tak, aby wskazywał skierowanie domu. Siatki tam właściwie nie ma.


wykres W rzeczywistości Jiang Da Hong wciąż podkreślał zasadność używania 8 kierunków. Oto cytaty z jego pism:

"Ba Zhai Tian Yuan Fu"

".....Jeżeli chcesz wiedzieć co jest prawdziwe w ośmiu domach, musisz znać liczby w dziewięciu pałacach......

.....Mówiąc ogólnie, musisz zbadać kształt domu, jego drzwi i przejścia. Jeżeli jest on kwadratem albo prostokątem, wtedy jest tam 8 pałaców. Jeżeli jest on szeroki lub długi, wtedy będą dominować dwa trygramy....

.....Jeżeli dom skierowany na Kun jest głęboki i długi, to drzwi Dui i Li
nie zgadzają się....."

Pierwszy paragraf wspomina tylko "liczby". Nie mówi że pałace są kwadratami czy prostokątami. Wspomina 9 pałaców, ponieważ liczby są we wszystkich 9 pałacach wykresu gwiazd.

Drugi paragraf jest dość jasny. Dla domu o regularnym kształcie kwadratu,
8 (nie 9) pałaców jest mniej więcej takich samych. Dla domu długiego lub szerokiego, dwa pałace będą miały o wiele większy wpływ. To nam jasno mówi, że dzielenie domu na 9 równych części w postaci siatki 3x3 nie jest dobrą metodą. Mistrz Jiang jednak obawiał się że to wciąż nie jest wystarczająco jasne. W trzecim paragrafie mówi że użycie siatki 9 prostokątów umieści nam drzwi w niewłaściwy sposób. Przytacza przykład podłużnego domu skierowanego na Kun.
To co występuje jako drzwi w pałacu Dui, w rzeczywistości nie jest pod wpływem qi z kierunku Dui.
Podobnie drzwi w pałacu Li w rzeczywistości nie otrzymują qi z kierunku Li. Poniższe diagramy ilustrują tę sytuację.


wykres1

Użycie 9 kwadratów umieszcza jedne drzwi w Pałacu Li a drugie w Pałacu Dui.


wykres 2


Magiczny kwadrat 3x3 pokazuje nam jedynie zasadę ruchu gwiazd. Nie patrzymy na niego jak na wykres przestrzenny.
Starożytni mądrze nazwali ten magiczny kwadrat "linijką do mierzenia nieba". Oznacza to, że jest to "zasada", a nie przestrzeń.

Kształt tortu nie oznacza że istnieje 8 pałaców w postaci kawałków tego tortu. Oznacza to jedynie, że w wykresie gwiazd przychodzi inna energia qi z różnych kierunków. Teraz powinno już być jasne jak analizować qi w domu za pomocą wędrującej gwiazdy.

Powyższy artykuł przetłumaczyła Małgorzata Gałkowska-Błądek.
Oryginał znajduje się na stronie Mistrza Josepha Yu